Надзвичайний стан в енергетиці: що це означає для українців та хто і коли залишиться без світла


В Україні вже кілька тижнів група активістів, які назвали себе ветеранами бойових дій на Донбасі, блокує постачання антрацитового вугілля з так званих “Республік”. Вугілля цієї групи видобувається тільки на окупованій території і від нього залежить генерація електрики і теплової енергії. Існуючих запасів вугілля вистачить максимум на сорок днів. Кабінет міністрів сьогодні ввів режим надзвичайного стану – країна перейшла на жорстку економію енергоресурсів.

Що змінилося після введення надзвичайного стану в енергетиці?

Режим НС дозволить управляти енергетикою в ручному режимі, при необхідності – відключати світло і вводити для окремих підприємств план споживання електроенергії. Згідно з постановою, “Укренерго” має визначити допустимий рівень зниження резерву потужностей. Після узгодження з Міністерством енергетики та вугільної промисловості, розроблять графік віялового відключення електроенергії.

Крім того, Держінспекція контролюватиме режим споживання електричної і теплової енергії – підприємства повинні максимально економити ресурси.

На режим максимальної економії також перейдуть і постачальники теплової енергії. Теплові електростанції повинні працювати на мінімальних потужностях, які при цьому дозволять генерувати тепло і поставляти його населенню. В результаті, припускають в уряді, запасів вугілля може вистачити на 100 днів.

Електроенергію подаватимуть годинами по всій Україні?

Ні, відключення світла загрожує Київській, Дніпропетровській, Харківській, Чернігівській, Запорізькій, Сумській і Черкаській областях. Саме в цих регіонах генерація електроенергії відбувається за допомогою антрацитового вугілля.

За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, віялові відключення можливі, якщо ситуація з постачанням вугілля не зміниться. “Відключення електроенергії будуть відбуватися тільки в критичних ситуаціях, і то ми будемо заздалегідь про це інформувати”, – цитує Гройсмана прес-служба уряду.

На даний момент невідомо, як довго українцям доведеться сидіти без світла. Швидше за все, мова йде про період пікового споживання – коли більшість українців повертаються додому і споживання різко збільшується. Так, в 2014-му, під час віялового відключення, світла не було кілька годин – з семи до дев’яти годин вечора.

Чи будуть відключати світло в лікарнях і школах?

Ні. За словами міністра енергетики Ігоря Насалика, відключення об’єктів, пов’язаних з екологією, медициною, дошкільних установ, шкіл не передбачено. Вони, як і раніше, будуть працювати в штатному режимі.

А як будуть працювати підприємства?

Першими будуть відключати від електроенергії ті підприємства, які, на думку уряду, “не несуть особливої ​​важливості”. Облдержадміністраціям доручили розробити план-графік споживання електроенергії. Головна мета – зменшити споживання в пікові години навантаження.

“Завтра ми віддамо доручення главам обласних адміністрацій разом з обленерго з промисловими підприємствами розробити план-графік споживання, для того щоб зменшити споживання саме в піковий годинник навантаження”, – сказав віце-прем’єр Геннадій Зубко.

Однак якщо блокада триватиме, в Україні можуть зупинитися всі металургійні підприємства. “Блокада [поставки вугілля] – я говорю зараз тільки про все те, що повинно бути застосовано для виробництва в металургійному комплексі – спричинить зупинку металургійних підприємств країни”, – заявив Гройсман.

Як довго триватиме режим надзвичайного стану?

За словами Ігоря Насалика, рішення щодо НС в енергосистемі має силу впродовж місяця, однак в разі необхідності може бути продовжено ще на місяць. Вже зараз прем’єр звернувся до РНБО з проханням “вирішити питання блокади”.

Детальніше на сайті “Сегодня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *