Опалення: як зменшити рахунки і не платити за сусіда


Кожен раз, коли ми отримуємо квитанції з космічними цифрами за опалення, у більшості громадян виникає питання, чи можна зменшити рахунки або взагалі не платити за тепло?

Як відключитися від опалення?

Зараз популярний жарт, що найпростіший спосіб економити на опаленні – це на всю зиму виїхати в теплі країни. Сміх сміхом, але у деяких виникає бажання відключити квартиру від опалення і встановити в ній буржуйку або взагалі виїхати в село, де є піч на дровах. Чи можна відключити квартиру від тепла і не платити за опалення?

Енергетики кажуть, що самостійно відключитися від тепла неможливо. Справа в тому, що, згідно з постановою Кабінету міністрів, яка регулює це питання, від центрального опалення може відключитися тільки весь будинок, а не окрема квартира або окреме приміщення будинку. Пояснюють це тим, що внутрішні стіни будинків не теплоізольовані, і холодне приміщення будуть гріти свом теплом сусіди.

Іншими словами, від центрального опалення можна відмовитися тільки всім будинком, а для цього потрібне позитивне рішення всіх власників квартир.

Чи можна поміняти вертикальну систему опалення на горизонтальну?

Зараз у багатьох багатоквартирних будинках встановлюють лічильники тепла. Правда, загальнобудинковий лічильник не завжди дозволяє економити. Адже він враховує теплоспоживання всього багатоквартирного будинку. А мешканці є різні – одні утеплили свої квартири, замінили вікна на енергозберігаючі, стежать за тим, щоб двері в під’їзд була зачинені, а інші, навпаки, відкривають вікна навстіж і їдуть у відпустку.

– У нас є трохи дивний сусід, – розповідає киянин Андрій. – Він вирішив взимку провітрювати квартиру, а сам поїхав на місяць у відпустку. Тобто навіть у найлютіші морози його квартира з відкритими вікнами, а сам він не з’являється, телефон вимкнений. З чуток, він поїхав зимувати в Азію. Відкрити квартиру і закрити вікна ми не можемо, всі квартири, які навколо його житла, охолоджуються, а зробити з цим ми нічого не можемо. Він гріє вулицю, а ми повинні будемо за нього платити, адже рахунок за опалення розкидається на всіх. Якби у нас були індивідуальні лічильники, то кожен платив би тільки за себе.

Однак переважна більшість старих багатоквартирних будинків обладнані так званої вертикальною розводкою опалення, коли теплоносій подається послідовно в квартири одного стояка. У цьому випадку, як кажуть енергетики, складно порахувати кількість тепла, відданого однією батареєю, плюс потрібно було б ставити лічильник на кожну батарею, тобто для трикімнатної квартири потрібно мінімум чотири лічильника. Але це в теорії. На практиці обленерго відмовляються ставити прилади обліку в будинках з вертикальною розводкою. А вимагають, щоб опалення в будинку було переобладнано з вертикальної розводки на систему з горизонтальною розводкою. А це мало того що обходиться в досить істотну суму (від 100 тисяч грн. на під’їзд, в залежності від кількості поверхів та опалювальної площі), але і вимагає згоди всіх мешканців.

Як встановити індивідуальний лічильник тепла?

Якщо вам пощастило і у вас в будинку система опалення горизонтальна, то ви можете встановити індивідуальні лічильники тепла.

Як розповіли нам в “Київенерго”, для початку потрібно узгодити з ЖЕКом місце установки квартирного вузла обліку. Потім звернутися до ліцензованої проектно-монтажної організації (ліценція ПП “Термо-Уют” серії АЕ №640371) для розробки проекту обладнання квартирного вузла обліку. Потім йти в центр обслуговування постачальника тепла, які протягом тижня будуть розглядати проект, потім надішлють спеціаліста і проведуть обстеження місця установки лічильника.

Так ця процедура виглядає на папері, насправді ж в більшості нових будинків в під’їздах висять оголошення “Теплолічильник під ключ!“. Компанії готові встановити вам лічильник і взяти всі необхідні узгодження на себе.

– Я заплатила 5,5 тисячі гривень такій фірмі за те, що вони встановили мені лічильник і погодили всі документи в “Київенерго”, – говорить киянка Анна. – При цьому сам лічильник коштує близько 4 тисяч гривень, решта – це їхні послуги. Але я вирішила, що мені мій час дорожче, і погодилася переплатити. За часом це зайняло близько двох тижнів.

До речі, у нас ви можете замовити встановлення квартирного лічильника тепла всього від 4 700 грн.

Правда, не думайте, що після установки квартирного лічильника можна буде закрити батареї і зовсім не платити за тепло. Опалення місць загального користування – коридорів, холів, горищ, технічних приміщень і ліфтових шахт розкидається на всіх мешканців будинку. І якщо в під’їзді буде вибито скло, то за тепловтрати заплатять всі мешканці будинку.

Якщо лічильник встановлений не у всіх?

До речі, в нових будинках, де частина громадяни встановили лічильники, а інша ні, відбуваються досить курйозні ситуації. Мешканці без лічильників отримують платіжки з космічними цифрами.

Як пояснив заступник столичного голови Петро Пантелєєв, з цією проблемою зіткнулися в багатьох київських новобудовах. У будинку є квартирні лічильники, але їх не 100%, і частина людей з лічильниками здають показники пізніше або зовсім забувають про них. Тоді за чинним законодавством суми за тепло розподіляються між тими людьми, які не мають лічильників. Тому, за словами чиновника, і виникають захмарні рахунки по 8000-9000 грн. на квартиру.

Потім, звичайно, коли жителі квартир з лічильниками подадуть свідчення, буде зроблений перерахунок, але платити людям без лічильників доводиться тут і зараз.

Ще один вихід із ситуації, що склалася експерти бачать в тому, що представники ЖЕКу або ОСББ повинні самостійно знімати показання на лічильниках тих квартир, де вони встановлені. Благо стояти вони повинні зовні квартир.

Що робити, якщо сусід прибудував кімнату?

Напевно, багато хто з нас бачили, як мешканці перших поверхів прилаштовують до своїх квартир додаткові приміщення. Деякі роблять собі прибудови навіть на других поверхах – на дахах магазинів або інших соціально-побутових об’єктів. Тобто у людини за документами площа квартири одна, а за фактом він опалює куди більшу площу. А платять за це фактично сусіди.

Як розповів заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелєєв, ця проблема характерна для столиці. Багато добудували мансарди, зробили прибудови, винесли батареї на лоджії. Представники влади разом з постачальниками тепла звіряють площі будинків, шукають площі, які не враховані. Тому чиновник закликав громадян повідомляти про подібні випадки за телефонами гарячих ліній. Після звернення на місце виїде комісія і перевірить фактичну площу опалення тих чи інших приміщень для перерахунку рахунків за опалення.

На замітку, намагаємося заощадити

Починати потрібно з визначення місць витоку тепла і утеплення всього будинку. При цьому в багатьох регіонах працює схема 30 на 70, коли 30% платять мешканці будинку, а 70% дає місцева влада. Правда, є одне але. Для того щоб утеплити старий багатоквартирний будинок, потрібно підходити до проблеми комплексно. Спочатку потрібно створити ОСББ.

За даними проекту Україна Енергетична реформа, в будинках, де проведено комплексне утеплення, економія становить близько 40-50% в порівнянні з тими будинками, де утеплення немає.

Наступним етапом енергомодернізації повинен стати індивідуальний тепловий пункт. Це пристрій, який регулює подачу теплоносія в опалювальну систему будинку в залежності від температури повітря на вулиці. Коштує недешево – близько 300 тисяч гривень на багатоквартирний будинок. Але в середньому за один сезон воно окупається.

Як показують приклади такої комплексної модернізації будинків, всі ці заходи дозволяють заощадити до 75% від суми за тепло в аналогічних сусідніх будинках. Принаймні такий рекорд був зафіксований в одному з модернізованих будинків Луцька.

За матеріалами domik.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *