Українці відмовляються від центрального опалення заради економії в платіжках


Українці вигадують різні способи економії теплової енергії в холодну пору року.

Все частіше квартири в старих багатоповерхівках обладнають індивідуальними котлами, сподіваючись, що це допоможе заощадити на теплі. Наскільки це законно і чи дозволяє зменшити комунальні платежі, – пише UBR.ua.

Квартири «з підігрівом»

Спосіб “поквартирного опалення” широко застосовується не тільки в Закарпатті та в південних областях, де в кінці 90-х від центрального опалення відмовлялися багато міст і містечок. Є такі випадки і в передмісті столиці. У Львові та Одесі частина старого, довоєнного, житлового фонду ніколи і не підключалася до центрального опалення. Кожен житель вирішував проблему як міг. Хто ставив казан, хто конвертер, хто кондиціонер, хто теплі підлоги.

Зараз в більшості будинків, побудованих після 2000-х, з горизонтальною системою підведення опалення, є можливість встановити індивідуальний лічильник тепла і регулювати опалення, аж до повного його відключення.
Однак, як розповідають регіональні ріелтори, минулий рік з його стрімким подорожчанням опалення, призвів до того, що індивідуальні котли стали ставити в окремих квартирах старого житлового фонду, підключеного до центрального опалення.

“Навіть в хрущовках встановлюють газові котли, завдяки яким забезпечують не тільки потреби в гарячій воді, а й опаленні. Це дуже вигідно. За стандартну двушку за газ взимку платять близько 300 грн/місяць. Не дивно, що такі квартири навіть трішки подорожчали. Наприклад, двушка поліпшеного планування в дев’ятиповерхівці без котла коштує 28-29 тисяч доларів, а з котлом – 30-33 тисячі “, – розповів голова Вінницького регіонального відділення АСНУ Володимир Яцуба.

За його словами, зараз у Вінниці до 15% квартир в старому житловому фонді вже переобладнано під самостійне опалення.

Відключити можна, не платити – не можна

Однак в інших областях випадки вигідного “поквартирного” відключення не підтвердили.

“Старий фонд? Не чула про такі випадки. В нових будинках – так, досить часті випадки, коли мешканці кожної квартири форуму встановлює свої власні температурний режим. А питання – чи є у вас лічильник тепла – зараз один з головних при покупці квартири. На ціну він поки не впливає, але впливає на прийняття рішення”, – зазначила менеджер АН “Магістр Нерухомість”(Дніпро) Вероніка Ковалевська.

У столиці ж, якщо хто-небудь вирішить переобладнати свою систему опалення в багатоквартирному будинку під індивідуальний котел, то йому доведеться платити за опалення двічі, пояснили експерти.

“Найгірше в цій ситуації те, що проблему опалення житла створила держава, а вирішувати її люди повинні самі”, – зауважив голова Житлового союзу України Олександр Скубченко.

Він зазначив, що існують два способи: автономне опалення всього багатоквартирного будинку та індивідуальне – окремої квартири.

“Відключення” всього будинку можливо в рамках чинного нормативного регулювання, має вже достатню практику застосування і доведену ефективність – як в підвищенні якості опалення, так і в економії грошових витрат на нього.

“А от індивідуальне опалення окремої квартири сьогодні викликає багато питань. Починаючи з того, що це поза правовим полем, і закінчуючи тим, куди будуть виводитися продукти згоряння. Крім того, не треба забувати, що за останні кілька років газ дуже сильно подорожчав, і чи вигідний сьогодні індивідуальний котел в квартирі, ще питання”, – зауважив Скубченко.

Українці відмовляються від центрального опалення заради економії в платіжках

Дійсно, як пояснили в Київенерго, питання відключення від системи централізованого опалення (ЦО) і гарячого водопостачання (ГВП) в житлових будинках регулюється правилами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 та порядком відключення окремих житлових будинків від систем ЦО і ГВП при відмові його жителів, затвердженим наказом Мінрегіонбуду від 22.11.2005 № 4 (із змінами).

Вирішивши відключитися від центральної системи опалення та гарячого водопостачання, власник будинку повинен звернутися в постійно діючу міжвідомчу комісію з письмовою заявою.

“Внесені в порядок зміни унеможливлюють відключення від мереж окремих квартир будинку і передбачають, що можливо відключити тільки цілий будинок – за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників приміщень у цьому будинку”, – підкреслили в прес-службі Київенерго.

“Так, є спроби відключити тепло в своїй квартирі і не платити взагалі нічого. Але вони малоефективні. У старому житловому фонді перехід на такий індивідуальний режим взагалі незаконний. І навіть якщо хтось зробить це, він буде отримувати платіжки від постачальника послуг, як і його сусіди по будинку. в нових будинках, де є можливість встановити теплолічильники в кожній квартирі – є можливість знизити платежі, але нульовими вони не будуть ніколи”, – пояснив член комісії з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Валерій Гуманенко.

Адже навіть якщо повністю “прикрутити” батареї у своїй квартирі, тепло буде надходити від стін сусідів, а значить, частину послуги такий власник нерухомості все одно отримає.

Тому ОСББ або ЖЕКи вираховують різницю між показниками будинкового лічильника і індивідуальних і частина з них вписують як плату за опалення місць загального користування (МЗК).

Валерій Гуманенко вважає, що гратися з “індивідуальним” опаленням не варто, набагато ефективніше скористатися допомогою держави і оформити субсидію, тим більше в “зимових” платіжках під її дію підпадає більшість.

Однак Олександр Скубченко впевнений, що владі потрібно шукати рішення, які централізоване опалення зроблять доступним і вигідним.

“Почати треба з чіткого визначення того, що споживач купує: послугу опалення або тепловий ресурс? За що ми платимо: за параметри теплового комфорту в квартирі (санітарний тепловий мінімум), або за сам тепловий ресурс (то, що тече в “батареях”) відповідної кількості та якості? Якщо мова йде про постачання теплового ресурсу, то кожен споживач повинен мати можливість регулювати його споживання за кількістю – це коли перед лічильником в квартирі стоїть вентиль, і оплачувати – тільки ресурс, відповідний якості. А не так, як зараз: люди платять шалені гроші за прохолодні батареї, в квартирах холодно, а голова зайнята думками про пошук альтернативи опалення”, – зазначив Скубченко.

В такій ситуації стає очевидним, що потрібно встановлювати квартирний теплолічильник, щоб мати можливість регулювати кількість споживання теплового ресурсу в залежності від погодних умов.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *