Встановлення лічильників тепла в квартирах з вертикальною розводкою

Часто ми отримуємо запити щодо встановлення квартирних лічильників тепла в будинках з вертикальною розводкою (як правило, це будинки, побудовані до або в перші роки незалежності України).
 
На жаль, змушені повідомити, що реальна можливість для забезпечення індивідуального обліку тепла шляхом установки теплових лічильників на кожен стояк системи опалення в таких квартирах відсутня.
 
Основна причина цієї проблеми полягає в тому, що згідно з чинним стандартом на лічильники тепла, прилад здійснює облік і накопичення теплової енергії, при різниці температур між подачею і зворотнім трубопроводом від 3°С. У квартирах з вертикальною розводкою опалювальний контур, що підключений до одного стояка, складається з одного (рідше двох) радіаторів, що призводить до того, що падіння температури часто не досягатиме необхідних 3°С.
 
Таким чином, лічильник буде недораховувати значну кількість спожитої теплової енергії.
Крім того, при поточній ринковій вартості лічильників, з урахуванням робіт з установки, в межах 4000-5000 грн., економічна доцільність для установки приладу на кожен стояк є вельми сумнівною.

Яким чином можна вийти з даної ситуації і забезпечити можливість для індивідуального обліку та оплати за спожиту теплову енергію?

Проблема забезпечення обліку в квартирах з вертикальною розводкою не є чимось унікальним, властивим тільки Україні чи країнам СНД. Наприклад, навіть у таких провідних європейських країнах, як Німеччина чи Італія, в частині житлового фонду також встановлена ​​вертикальна розводка опалення.
 
Поквартирний облік в таких будинках реалізується шляхом установки систем обліку, які використовують розподільники теплової енергії. Розподільники встановлюються на кожен радіатор, місце установки пристрою пломбується для запобігання маніпуляцій з показаннями. Прилад здійснює вимір температури радіатора, а також повітря в кімнаті і обчислює умовний коефіцієнт тепловіддачі, пропорційний виміряній різниці температур.

Розподільник теплової енергії, встановлений на радіаторі

Розподільник теплової енергії, встановлений на радіаторі.

EquaScan-Master-RF_mi
raspredelitel

Зовнішній вигляд розподільника і концентратора (RF майстра)

Дані з розподільників щогодини передаються по радіоканалу на встановлені в під’їзді концентратори (кількість концентраторів залежить від кількості розподільників, а також умов для проходження радіосигналу в конкретному будинку), які, в свою чергу, раз на добу передають свідчення у GSM / GPRS або Ethernet каналу на заданий сервер. Також дані можна зчитувати за допомогою ручного радіотерміналу. Що знаходиться на сервері програмне забезпечення обробляє отримані дані і в залежності від обчислених коефіцієнтів, а також типу радіатора, розподіляє враховане загальнобудинкових лічильником кількість тепла між абонентами.

Безумовно даний тип обліку є далеко не ідеальним і має ряд недоліків, таких як:

  • Для забезпечення роботи системи необхідно, щоб розподільники були встановлені у понад 75% абонентів;
  • Досить прості способи маніпуляції показаннями розподільників шляхом обдування радіатора або ж збільшення його площі тепловіддачі;
  • Необхідно знати поправочні коефіцієнти для кожного типу радіатора.
  • Розподільники не є засобами комерційного обліку (ви не можете розраховуватися за показаннями розподільників з теплопостачальною організацією).

Однак, незважаючи на зазначені недоліки, наведемо деякі аргументи на захист даного підходу до обліку тепла:

  • Облік на підставі розподільників вже давно досить масово й успішно використовується в Європі (Італія, Німеччина, Польща, Литва, Латвія та ін.): Впровадження подібних систем призводить до зниження споживання на 15 – 25%, практично, як і звичайний облік із застосуванням лічильників .
  • Щодобовий передача погодинних показань дозволяє легко виявити маніпуляції з показаннями розподільників. Таким чином, питання забезпечення справедливого обліку є більшою мірою організаційним, ніж технічним.
  • Розподільники є досить дешевими приладами (від 20 до 50 EUR в залежності від функціональності і виробника), не вимагають проведення періодичної повірки та досить прості в установці.
  • Інших можливостей для забезпечення індивідуального обліку в квартирах з вертикальною розводкою опалення поки не існує, і розробляти їх ніхто не поспішає, тому що фізика є фізика і нічого тут іншого не придумаєш.

Висновок з усього вищевикладеного наступний: якщо є бажання забезпечити справедливий облік і не хвилюватися за сусіда, який відкриває вікна на оранку, зберіть ініціативну групу вашого ОСББ і займіться цим питанням. Думаємо, що можливість зниження оплати за тепло на 20% при поточних тарифах цілком окупить витрачений час на організацію і вкладені, відносно невеликі кошти. Ми, зі свого боку, будемо раді допомогти в цьому питанні, показати систему в дії, допомогти з організацією, встановити обладнання і здійснювати постійну післяпродажну підтримку. Так що, як і в будь-якій справі, все залежить від вашого бажання!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *